The ABC's of Autism
Κινητοποίηση διαφορετικών προσεγγίσεων για την εκπαίδευση επαγγελματιών ΔΑΦ
2021-2-CY01-KA210-VET-000048730
![](https://abcsofautism.eu/wp-content/uploads/2022/09/1-2-1024x858.png)
Σχετικά με εμας
Η διαταραχή του φάσματος του αυτισμού (ΔΑΦ) είναι μια σύνθετη νευρο-αναπτυξιακή διαταραχή που συνήθως εμφανίζεται στα πρώτα τρία χρόνια της ζωής. Είναι το αποτέλεσμα μιας νευρολογικής διαταραχής που επηρεάζει τη φυσιολογική λειτουργία του εγκεφάλου, επηρεάζοντας την ανάπτυξη στους τομείς της κοινωνικής αλληλεπίδρασης και επικοινωνίας (Dunn & Leitschuh, 2006).
Τα άτομα με αυτισμό έχουν δυσκολία στις κοινωνικές αλληλεπιδράσεις, στην επικοινωνία και στη χρήση αισθητηριακών πληροφοριών. Είναι εμφανής η αυξανόμενη ανάγκη για εκπαίδευση και υποστήριξη σε αυτόν τον πληθυσμό για να καταστούν τα φυσικά, κοινωνικά και συμπεριφορικά περιβάλλοντα πιο προσιτά, περιεκτικά και υποστηρικτικά για αυτά τα άτομα και για την ανάπτυξη των κοινωνικών και δεξιοτήτων ζωής τους προκειμένου να ενσωματωθούν στην κοινωνία και να ζουν ανεξάρτητα. Υπάρχουν πολλές θεραπείες αφιερωμένες στη βελτίωση των επικοινωνιακών, γνωστικών και κινητικών δεξιοτήτων των παιδιών με αυτισμό. Ωστόσο, δεν είναι όλα τόσο αποτελεσματικά ή βασισμένα σε στοιχεία.
Εκτός από αυτό, κάθε παιδί ή ενήλικας με αυτισμό έχει μοναδικά πλεονεκτήματα και προκλήσεις, επομένως δεν υπάρχει ενιαία προσέγγιση για τη θεραπεία και την παρέμβαση στον αυτισμό. Κάθε παρέμβαση ή σχέδιο θεραπείας για τον αυτισμό θα πρέπει να προσαρμόζεται ώστε να καλύπτει τις συγκεκριμένες ανάγκες του ατόμου. (autismspeaks.org). Είναι, επομένως, υψίστης σημασίας, για τους επαγγελματίες ΔΑΦ (π.χ. Εργοθεραπευτές (OTs), Λογοθεραπευτές (SaLTs), Φυσικοθεραπευτές (PTs), Επαγγελματίες Υποστήριξης Συμπεριφοράς (BCBAs, RBTs, Αναλυτές Συμπεριφοράς), Συμβούλους, Ψυχολόγους κ.λπ. .) να εκπαιδευτούν σε διάφορες θεραπείες και παρεμβάσεις. Με το έργο μας, στοχεύουμε να παραδώσουμε μια σειρά εκπαιδεύσεων σχετικά με διάφορες τεκμηριωμένες παρεμβάσεις για τον αυτισμό.
Πιο συγκεκριμένα, σχεδιάσαμε και παραδώσαμε 4 διαφορετικές εκπαιδεύσεις με επίκεντρο τα εξής:
1. Κοινωνικές δεξιότητες
2. Λειτουργική Επικοινωνία
3. Επικοινωνία με γονείς
Ως εκ τούτου, έχοντας ως ομάδα-στόχο τους εργαζόμενους στη νεολαία και τους περιθωριοποιημένους νέους/ νέους που κινδυνεύουν από αποκλεισμό, προτείναμε ένα έργο με τους ακόλουθους στόχους: Λήψη των κενών που εντοπίστηκαν μεταξύ των επαγγελματιών και χαρτογράφηση τρέχουσων καλών πρακτικών που σχετίζονται με παρεμβάσεις για τον αυτισμό. Παροχή εκπαιδευτικών μαθημάτων για την άμεση εκπαίδευση των επαγγελματιών ΔΑΦ, σε προσεγγίσεις που βασίζονται σε στοιχεία που μπορούν να ενσωματώσουν στην εργασία τουςΠαροχή εκπαιδευτικών σεμιναρίων για την άμεση κατάρτιση των επαγγελματιών ΔΦΑ, σε τεκμηριωμένες προσεγγίσεις που μπορούν να ενσωματώσουν στην εργασία τους. Δημιουργία ενός δικτύου επαγγελματιών ΔΦΑ, που μπορούν να ανταλλάξουν καλές πρακτικές, σε ευρωπαϊκό επίπεδο
Ως αποτέλεσμα, ανακοινώνουμε με υπερηφάνεια ότι πετύχαμε τα εξής:
- Αύξηση της ευαισθητοποίησης για τον αυτισμό μεταξύ των επαγγελματιών, των συνεργαζόμενων οργανώσεων και της τοπικής τους κοινότητας
- Μια καθοδηγούμενη βέλτιστη πρακτική για την υποστήριξη ατόμων με αυτισμό
- Οι επαγγελματίες αυτισμού να κάνουν θετικές αλλαγές στην πρακτική τους ως αποτέλεσμα του προγράμματος
- Επαγγελματική ανάπτυξη των επαγγελματιών ΔΑΦ για να συμβάλουν στη δημιουργία περιβαλλόντων χωρίς αποκλεισμούς, στην προώθηση της κοινωνικής ένταξης και στη βελτίωση της προσέγγισης των ατόμων με ΔΑΦ
- Ανάπτυξη προγράμματος συνεχιζόμενης επαγγελματικής κατάρτισης για επαγγελματίες ΔΦΑ
- Το έργο συνέβαλε στην κάλυψη των υφιστάμενων κενών στην πρόσβαση στην κατάρτιση για τους επαγγελματίες που εργάζονται με αυτισμό
- Το έργο συνέβαλε στην ενίσχυση της επικοινωνίας και της συνεργασίας μεταξύ των επαγγελματιών που εργάζονται με άτομα με αυτισμό και τις οικογένειές τους
Επαγγελματίες ΔΑΦ (π.χ. Εργοθεραπευτές (ΟΤ)
Λογοθεραπευτές (SaLTs)
Φυσικοθεραπευτές (PTs)
Επαγγελματίες Υποστήριξης Συμπεριφοράς (BCBAs, RBTs, Αναλυτές Συμπεριφοράς)
Σύμβουλοι (Ψυχολόγοι κ.λπ.)
Δραστηριότητες
Η διαδικασία διδασκαλίας αλληλεπίδρασης είναι μια τεκμηριωμένη διαδικασία που έχει χρησιμοποιηθεί για την ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων. Σε αυτήν την εκπαιδευτική δραστηριότητα, οι συμμετέχοντες έμαθαν τα κύρια βήματα της διαδικασίας και τη βασική θεωρία πίσω από τη μέθοδο. Κατά τη διάρκεια της διήμερης εκπαιδευτικής εκδήλωσης είχαν την ευκαιρία να εξασκηθούν στη χρήση της, μέσα από σενάρια ρόλων
Ο κύριος στόχος του εκπαιδευτικού προγράμματος ήταν η παροχή εργαλείων σε επαγγελματίες που εργάζονται με άτομα με ΔΑΦ στο πλαίσιο μιας παρέμβασης με επίκεντρο την οικογένεια. Το Mi hijo y yo (Το παιδί μου και εγώ) παρείχε μια 3ήμερη εκπαίδευση με το ακόλουθο περιεχόμενο:
– Βασικές Θεραπευτικές Δεξιότητες
– Προγράμματα Παρέμβασης με Οικογένειες για τη βελτίωση της ανάπτυξης των παιδιών τους (Το μοντέλο PACT, πρόγραμμα The MyMind)
– Προσέγγιση οικογενειακής παρέμβασης στο πλαίσιο της Ανάλυσης Συμπεριφοράς για άτομα
Εκπαιδευτικός Οδηγός
![](https://abcsofautism.eu/wp-content/uploads/2022/09/Untitled-design-21edit-1024x329.png)
1. Εφαρμογή της Διαδικασίας Διδασκαλίας Αλληλεπίδρασης (ενότητα 1 βασισμένη στη δραστηριότητα: Διδασκαλία Κοινωνικών Δεξιοτήτων μέσω της Διαδικασίας Διδασκαλίας Αλληλεπίδρασης)
2. Επικοινωνία με οικογένειες παιδιών με ΔΑΦ (ενότητα 2, βασισμένη στη δραστηριότητα Πώς να μιλήσετε, να ενδυναμώσετε και να εκπαιδεύσετε γονείς παιδιών με ΔΑΦ)
3. Υλοποίηση Προγραμμάτων Παρέμβασης με Οικογένειες για τη βελτίωση της ανάπτυξης των παιδιών τους (The PACT model, The MyMind program) (ενότητα 3, βασισμένη στη δραστηριότητα Υποστήριξη οικογενειών παιδιών με αυτισμό)
4. Διευκόλυνση της επικοινωνίας μεταξύ νευροτυπικών και νευροδιαφορών ατόμων (ενότητα 4, με βάση τη δραστηριότητα Κατάρτιση επικοινωνίας ΔΑΦ )
Διάβασε τον Εκπαιδευτικό Οδηγό μας
Συνεργάτες
!["Asociación mi hijo y yo has for its main objective to promote personal, family and social development in different areas in order to foster well-being and provide information to families to build a context favoring correct development of the children with ASD in Spain (Las Palmas)."](https://abcsofautism.eu/wp-content/uploads/2022/09/LOGO-MI-HIJO-Y-YO-150x150.jpg)
![UEIF logo](https://abcsofautism.eu/wp-content/uploads/2022/09/UEIF-logo-150x150.png)
![STANDO LTD is a research and educational organisation based in Cyprus, dedicated to the advancement of research and innovation. We are, at the same time, an approved VET Centre accredited by the Human Resource Development Authority of Cyprus. The strength of our enterprise primarily lies in our highly qualified team and its extended network of international partners. Our dynamic and experienced academics, researchers and practitioners are committed in implementing large scale co-funded projects and collaborate with organizations from Cyprus and around the world. We actively participate in the planning and implementation of national and international projects, aiming at providing innovative solutions that facilitate the development of people and the cohesion of societies. Since 2016, we are providing a series of professional and academic trainings under the scope of Erasmus+ KA1 and KA2, as well as courses, seminars and consulting services to various target groups (students, youths, teachers, policy makers, parents, adults), learners and staff of Vocational Education and Training (VET) providers and Adult Centres.](https://abcsofautism.eu/wp-content/uploads/2022/09/STANDOutEdu_Logo-1024x916-1-e1663521453115-150x150.png)